Ekofarma Važec, ako spoločnosť zaoberajúca sa výrobou prvotriednych biopotravín, zastrešuje a koordinuje činnosti fariem situovaných v Mengusovciach a Šuňave, pričom kladie dôraz na udržateľné a ekologické poľnohospodárske princípy.
V rámci svojho portfólia sa zameriavajú na rôzne aspekty poľnohospodárskej výroby, vrátane rastlinnej a živočíšnej produkcie. Ich cieľom je poskytovať spotrebiteľom poctivé a ekologicky udržateľné potraviny, čím prispievajú k zdravšiemu životnému štýlu a ochrane životného prostredia.
Ekofarma Važec je príkladom úspešného podnikania v oblasti trvalo udržateľného poľnohospodárstva na Slovensku.
Biofarma zastrešuje celý osevný postup v rastlinnej výrobe zameraný na vypestovanie kvalitných bioproduktov pre potreby živočíšnej výroby, ktoré tvoria základ kŕmnej dávky pre zvieratá na farme. Sú to hlavne biosenáž, bioseno, bioobiloviny a biostrukoviny.
Biofarma Šuňava, družstvo, umiestnené v idylickej obci Šuňava, sa pýši svojou lokalitou vo výške 871 metrov nad morom, čím sa radí medzi najvyššie položené farmy na Slovensku. Táto farma leží v prekrásnom prostredí medzi obcami Štrba a Liptovská Teplička, obklopená majestátnymi Vysokými a Nízkymi Tatrami. Šuňava je tiež známa svojou unikátnou polohou na „streche Európy“, kde sa stretávajú rozvodnice dvoch morí – Čierneho a Baltského mora.
Družstvo efektívne využíva 1172 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z toho 330 hektárov predstavuje ornú pôdu. Jeho história siaha do roku 1974, kedy došlo k spojeniu dvoch miestnych poľnohospodárskych družstiev a obcí Vyšná a Nižná Šuňava. Po zlúčení družstvo rozvinulo dva farmárske dvory s dôrazom na chov hovädzieho dobytka, pestovanie obilnín a krmovín.
Od 1. januára 1997 sa družstvo zameriava na ekologické poľnohospodárstvo, pričom hlavnými produktmi sú bio mlieko a bio mäso. Všetky aktivity sú uskutočňované v súlade s pravidlami ekologického poľnohospodárstva a pod dohľadom inšpekčných orgánov.
V oblasti živočíšnej výroby sa družstvo špecializuje na chov dojníc a dojčiacich kráv, s počtom 145 dojníc, 95 dojčiacich kráv a 320 kusov mladého dobytka. V rámci farmy funguje aj mliečny automat, kde si zákazníci môžu zakúpiť čerstvé bio mlieko priamo z farmy. Rastlinná výroba je nastavená tak, aby zabezpečila kvalitné ekologické krmivá pre živočíšnu výrobu, vrátane bio senáže, bio sena a bio obilnín.
JRD Mengusovce bolo založené na jeseň v r. 1952 a patrilo medzi prvé podniky v okrese.
Po sústreďovaní dobytka, strojov a pôdy a určení plánov sa začína spoločne hospodáriť v JRD. Nebolo samozrejme, aby všetci vtedajší gazdovia, prijali novú myšlienku, čo zapríčinilo, že nevstupovali všetci do JRD.
V roku 1990 vzniká oficiálne podniky Poľnohospodárske družstvo MENGUSOVCE.
PD hospodári vo vysokohorských podmienkach, pracovníci PD si vážia pôdu, neberú ju ako samozrejmosť a nepovažujú ju len za „výrobný prostriedok“, a preto je pre podnik samozrejmosťou, že v r. 2005 si pridáva štatút EKOLOGICKÝ.
Od 01/2022 v PD Mengusovce prešlo z chovu dojníc na chov KBTPM (chov kráv bez trhovej produkcie mlieka ) v počte 240 ks hovädzieho dobytka. Chov sa zameriava na chov hovädzieho dobytka na mäso a odchov teliat pri matkách približne do 8 mesiacov ich veku, následne sa nechávajú vo vlastnom stáde ako náhrady pre nový chov, resp. sa predávajú ako zástavový dobytok.
Podnik hospodáriaci v nadmorskej výške nad 800 m s celou výmerov p.p. a chovom v ekologickej poľnohospodárskej výrobe
– Štruktúra stáda – Chov HD plemeno – slovenské strakaté
– PD Mengusovce obhospodaruje pôdu v 5 kat. územiach.
– Mengusovce, Štrbské Pleso, Štôla, Batizovce, Lučivná,
– Poľnohospodárska pôda sa nachádza v dvoch pôdnoekologických podoblastiach
– 90 % v Popradskej kotline
– 10 % v podoblasti Vysoké Tatry
– Priemerná nadmorská výška 830m
– Klimatický región je chladný až veľmi chladný a vlhký / začína sa to meniť /
– Priemerná ročná teplota cca 6 stupňov
– Svahovitosť pozemkov je od 5 do 10 stupňov, obhospodarovaná pôda je na miernych až stredných svahov
– Výrobná oblasť zodpovedá podtypu horskému hospodáreniu
– Vysoký podiel TTP, predurčuje zameranie podniku PD Mengusovce na dostatočné krytie potrieb ŽV v oblasti objemových krmív