O nás - Ekofarma Važec - BIO výrobky spod Kriváňa

Ekofarma Važec

O nás

Poľnohospodárske družstvo Važec vzniklo už v roku 1960.  Nachádza sa na severe Slovenska v nádhernej oblasti medzi dvoma národnými parkami – Tatranský národný park (TANAP) a Národný park Nízke Tatry (NAPANT). Časti oboch chránených území sa dokonca rozkladajú aj na pôde družstva.

Ekologické hospodárstvo či hospodárenie priateľské k prírode je nám blízke a aj z týchto dôvodov sme od roku 2005 certifikovanou EKO farmou.

 

Na poľnohospodárskom družstve Važec vychádzame z rysov krajiny. Jedným z dôležitých faktorov pri ekologickom hospodárení je klíma a nadmorská výška. Priemerná nadmorská výška pôdy nášho družstva je cez 900 m.n.m. čo nás radí medzi najvyššie položené ekofarmy na Slovensku.

 

ekofarma vazec

V duchu ekologického hospodárstva sa staráme o viac ako 1000 ks hovädzieho dobytka a viac ako 1200 oviec. Na vyše 2 000 hektároch poľnohospodárskej pôdy, ktorú obrábame ekologickým spôsobom, dopestujeme každoročne dostatok krmiva pre naše zvieratá. Pasienkové plochy, sústredené čo najbližšie k družstvu, sú určené najmä pre dojnice. Horské pasienky využívame na pasenie mladého dobytka a na lúkach dorábame objemové krmivo na zimu.

 

BIO kvality sa držíme aj pri vlastnej výrobe syrov, bryndze či ďalších výrobkov z kravského a ovčieho mlieka.

 

 

Ekologická starostlivosť o pôdu

V ekologickom poľnohospodárstve je jednou z najdôležitejších vecí vyvážený osevný postup. To znamená každoročné striedanie rôznych plodín. Pristupujeme preto k striedaniu pestovania obilnín so strukovinami, jednoročnými krmovinami, okopaninami a najmä viacročným pestovaním krmovín na ornej pôde. Takto zabezpečíme vyrovnaný kolobeh živín a organickej hmoty v pôde a taktiež zabezpečíme rozumnú reguláciu zaburinenosti pôdy.

Hnojíme najmä maštaľným hnojom v povolenom rozsahu. Na podstielanie používame len rezanú slamu. Takto sa hnoj ľahšie spracúva a zároveň aj rýchlejšie rozkladá. Pre doplnenie dusíka v pôde sme rozšírili pestovanie ďateliny na ornej pôde spolu s aplikáciou a využívaním baktérií v pôde.

Na 470 hektároch ornej pôdy družstva pestujeme ekologické obilniny a strukoviny a to najmä ovos, jačmeň, pšenicu jarnú, tritikale,  bôb,  lupinu, hrach a zemiaky, ktoré nám slúžia ako jadrové krmivo pre naše zvieratá.

Voľný výbeh pre zvieratá

Súčasťou našich aktivít je aj medzinárodne uznávaný šľachtiteľský chov oviec. Na družstve máme uzavretý obrat stáda, od teliatok, jalovíc, kráv až po býkov. Mladý dobytok a dojčiace kravy sa pasú v elektrických ohradníkoch od mája do októbra. Dojnice pasieme sezónne vonku, na noc ich zháňame do maštalí. Je to potrebné aj kvôli výrobe maštaľného hnoja ale najmä preto aby sme ich mohli podojiť a získať tak mlieko, ktoré ďalej spracúvame.

 

 

Ekologická BIO výroba

Mlieko z kráv a oviec spracúvame v súlade s náročnými požiadavkami na ekologické spracovanie a výrobu BIO potravín. Výsledky však stoja za to a naše BIO mliečne výrobky majú fantastickú chuť a výživovú hodnotu.

Srdečne vás pozývame do našej predajne na chutné ovčie či kravské syry (údené či neúdené), lahodné syrové nite či pareničky a tradičnú slovenskú žinčicu či zákvas.

Môžete si u nás aj kúpiť naše kvalitné BIO mäso. Viac na poctivemaso.sk

 

Kvalita mäsa_bio hovädzie_ekofarma Važec