Farmy - Ekofarma Važec - BIO výrobky spod Kriváňa

Ekofarma Važec

Farmy

Naše farmy

Ekofarma Važec, ako spoločnosť zaoberajúca sa výrobou prvotriednych biopotravín, zastrešuje a koordinuje činnosti fariem situovaných v Mengusovciach a Šuňave, pričom kladie dôraz na udržateľné a ekologické poľnohospodárske princípy.

 

V rámci svojho portfólia sa zameriavajú na rôzne aspekty poľnohospodárskej výroby, vrátane rastlinnej a živočíšnej produkcie. Ich cieľom je poskytovať spotrebiteľom poctivé a ekologicky udržateľné potraviny, čím prispievajú k zdravšiemu životnému štýlu a ochrane životného prostredia.

 

Ekofarma Važec

 

Ekofarma Važec je príkladom úspešného podnikania v oblasti trvalo udržateľného poľnohospodárstva na Slovensku.

 

 

Ekofarma Važec

 

BIOFARMA ŠUŇAVA

Biofarma zastrešuje celý osevný postup v rastlinnej výrobe zameraný na vypestovanie kvalitných bioproduktov pre potreby živočíšnej výroby, ktoré tvoria základ kŕmnej dávky pre zvieratá na farme. Sú to hlavne biosenáž, bioseno, bioobiloviny a biostrukoviny.

 

ekofarma važec

Biofarma Šuňava, družstvo, umiestnené v idylickej obci Šuňava, sa pýši svojou lokalitou vo výške 871 metrov nad morom, čím sa radí medzi najvyššie položené farmy na Slovensku. Táto farma leží v prekrásnom prostredí medzi obcami Štrba a Liptovská Teplička, obklopená majestátnymi Vysokými a Nízkymi Tatrami. Šuňava je tiež známa svojou unikátnou polohou na „streche Európy“, kde sa stretávajú rozvodnice dvoch morí – Čierneho a Baltského mora.

 

Družstvo efektívne využíva 1172 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z toho 330 hektárov predstavuje ornú pôdu. Jeho história siaha do roku 1974, kedy došlo k spojeniu dvoch miestnych poľnohospodárskych družstiev a obcí Vyšná a Nižná Šuňava. Po zlúčení družstvo rozvinulo dva farmárske dvory s dôrazom na chov hovädzieho dobytka, pestovanie obilnín a krmovín.

 

Od 1. januára 1997 sa družstvo zameriava na ekologické poľnohospodárstvo, pričom hlavnými produktmi sú bio mlieko a bio mäso. Všetky aktivity sú uskutočňované v súlade s pravidlami ekologického poľnohospodárstva a pod dohľadom inšpekčných orgánov.

 

V oblasti živočíšnej výroby sa družstvo špecializuje na chov dojníc a dojčiacich kráv, s počtom 145 dojníc, 95 dojčiacich kráv a 320 kusov mladého dobytka. V rámci farmy funguje aj mliečny automat, kde si zákazníci môžu zakúpiť čerstvé bio mlieko priamo z farmy. Rastlinná výroba je nastavená tak, aby zabezpečila kvalitné ekologické krmivá pre živočíšnu výrobu, vrátane bio senáže, bio sena a bio obilnín.

 

 

PD Mengusovce

JRD Mengusovce bolo založené na jeseň  v r. 1952 a patrilo medzi prvé podniky v okrese.

Po sústreďovaní  dobytka, strojov a pôdy a určení plánov sa začína spoločne hospodáriť v JRD. Nebolo samozrejme, aby všetci vtedajší gazdovia, prijali novú myšlienku, čo zapríčinilo, že nevstupovali všetci do JRD.

 

 

V roku 1990 vzniká oficiálne podniky Poľnohospodárske družstvo MENGUSOVCE.

 

PD hospodári vo vysokohorských podmienkach, pracovníci PD si vážia pôdu, neberú ju ako samozrejmosť a nepovažujú ju len za „výrobný prostriedok“, a preto je pre podnik samozrejmosťou, že v r. 2005 si pridáva štatút EKOLOGICKÝ.

 

Od 01/2022 v PD Mengusovce prešlo z chovu dojníc na chov KBTPM (chov kráv bez trhovej produkcie mlieka ) v počte 240 ks hovädzieho dobytka. Chov sa zameriava na chov hovädzieho dobytka na mäso a odchov teliat pri matkách približne do 8 mesiacov ich veku, následne sa nechávajú vo vlastnom stáde ako náhrady pre nový chov, resp. sa predávajú ako zástavový dobytok.

 

 

Podnik hospodáriaci v nadmorskej výške nad 800 m s celou výmerov p.p. a chovom v ekologickej poľnohospodárskej výrobe

 

– Štruktúra stáda – Chov HD plemeno – slovenské strakaté

– PD Mengusovce obhospodaruje pôdu v 5 kat. územiach.

– Mengusovce, Štrbské Pleso, Štôla, Batizovce, Lučivná,

– Poľnohospodárska pôda sa nachádza v dvoch pôdnoekologických podoblastiach

– 90 % v Popradskej kotline

– 10 % v podoblasti Vysoké Tatry

– Priemerná nadmorská výška 830m

– Klimatický región je chladný až veľmi chladný a vlhký / začína sa to meniť /

– Priemerná ročná teplota cca 6 stupňov

– Svahovitosť pozemkov je od 5 do 10 stupňov, obhospodarovaná pôda je na miernych až stredných svahov

– Výrobná oblasť zodpovedá podtypu horskému hospodáreniu

– Vysoký podiel TTP, predurčuje zameranie podniku PD Mengusovce na dostatočné krytie potrieb ŽV v oblasti objemových krmív

 

ekologické farmy