Pečenie, praženie, grilovanie, príprava sous-vide alebo pečenie v rúre? Ktorý spôsob prípravy je pre steak najvhodnejší? My vám pomôžeme a uvádzame najbežnejšie spôsoby prípravy steakov.
GRILOVANIE
Na grilovanie sa hodia steaky, ktoré sú olemované tukom, ako napríklad z roštenky, pretože zostanú chutné a šťavnaté. Mäso vopred potrieme olivovým olejom, ochutíme soľou a čiernym korením a dáme na dobre rozohriatu grilovaciu panvicu. Neobraciame ho príliš rýchlo. Aby bolo mäso šťavnatejšie, môžeme ho ešte počas grilovania dodatočne pokvapkať olivovým olejom.
Pomôcky: liatinová grilovacia panvica, ideálne s vysokou mriežkou, čím dosiahneme hlboký, výrazný odtlačok. Tuk odtečie a už nepríde do kontaktu s mäsom.
BBQ
Táto príprava je mimoriadne vhodná napríklad na prípravu steakov T-bone. Používame drevené uhlie alebo brikety. Na zapaľovanie nepoužívame chemické látky, pretože by ovplyvnili chuť mäsa. Musíme byť trpezliví a počkať 30 až 40 minút, kým vznikne hrubá vrstva pahreby a nevidno už žiadne plamene ani rozpálené uhlíky.
Pomôcky: plynový gril alebo gril na drevené uhlie
PANVICA
Panvicu rozohrejeme na silnom ohni. Keď je dostatočne horúca, zmiernime oheň na polovičný, do panvice dáme maslo a necháme ho speniť. Steaky, ktoré majú o niečo viac tuku, napríklad rib eye alebo roštenka, sa môžu piecť aj bez masla alebo oleja. Steak opečieme z každej strany dohneda. Steaky, ktoré sú olemované tukom, opekáme najprv z tej strany, kde je tuk. Tým dodáme výpeku mimoriadnu chuť.
Pomôcky: Dôležité je použiť správnu panvicu. Liatinová panvica je dobre vodivá a môže sa rozohriať na vysokú teplotu, aby sa steak mohol krásne a rýchlo opiecť.
RÚRA
Príprava v rúre je vhodná na veľké kusy mäsa ako je roštenka, kvetová špička alebo rebierko. Najprv v panvici alebo pekáči mäso rýchlo opečieme zo všetkých strán. Panvicu alebo pekáč vložíme do rozohriatej rúry. Aby mäso ostalo šťavnaté, môžeme ho počas pečenia pravidelne podlievať vlastnou šťavou, maslom alebo bujónom. Na dno pekáča môžeme dať mriežku, aby sa mäso nedusilo vo výpeku.
Veľké kusy mäsa vcelku, mäso nepravidelného tvaru s kosťou, ktoré by inak len ťažko rovnomerne zhnedli, upravujeme tak, že ho dávame piecť surové do rúry vyhriatej na vysokú teplotu (250 °C), aby získalo zlatohnedú farbu. Potom teplotu znížime na 180 °C.
Pomôcky: Plynová alebo teplovzdušná rúra, pekáč alebo ohňovzdorná panvica, mriežka na pečenie.
SOUS-VIDE
Je to príprava mäsa vo vodnom kúpeli, do ktorého sa mäso vkladá vákuovo zabalené v plastových vreckách. Je to varenie pri nízkej teplote (50 – 60°C). Vďaka šetrnej príprave si mäso zachová prirodzené šťavy, vitamíny, vôňu aj chuť a je oveľa krehkejšie. Aby mäso získalo hnedú kôrku, musí sa potom ešte krátko opiecť na panvici.
Pomôcky: prístroj na vodný kúpeľ, prístroj na vákuové balenie.
SUROVÉ MÄSO
Na prípravu surového mäsa ako je napríklad carpaccio alebo tatársky biftek sú najvhodnejšie krehké časti hovädzieho mäsa. Napríklad sviečkovica alebo aj menej známe rezy, ako je veverička. Pri príprave je potrebné udržiavať mäso aj kuchynské pomôcky studené. Surové mäso pripravujeme ako minútky.