Ako si poradiť s jahňacinou - Ekofarma Važec - BIO výrobky spod Kriváňa

Ako si poradiť s jahňacinou

Charakteristickú arómu jahňacieho mäsa ovplyvňuje najmä vek jahňaťa. Mladé jahňacie mäso má príjemnú vôňu, ktorú netreba ničím „prebíjať“. Stačí ho len pred prípravou dochutiť korením a bylinkami. Nositeľom arómy je tuk v mäse.
Ak vám prekáža, odstráňte ho spolu s blanami a so šľachami. 

 

Predná štvrť

Nakrájaná predná štvrť
Nakrájaná jahňacina sa dá použiť na mnoho spôsobov, od kebabu až po dusené jedlá. Vďaka mastnote ostane mäso šťavnaté, či sa pečie rýchlo alebo pomaly. Stehno je chudšie

Krk
Filet z krku je pekným malým kusom mäsa, ktorý sa rýchlo upečie. Je ideálny pre dvoch. Krk nakrájaný na plátky je skvelý na írske dusené pokrmy – kosti udržia mäso nasladlé.

Pliecko
Tento kus je relatívne tenký, takže jeho príprava je rýchla. Vysoký obsah tuku znamená, že je lepšie ho piecť dlhšie. Mäso je vhodné narezať a prešpikovať koreninami. Kotlety z pliecka sú vhodné na gril, ale aj pomaly pečené, pretože mäso ostane šťavnaté. Vykostené a zrolované plece je vhodné piecť alebo dusiť, hoci je tučnejšie ako stehno.

Stred alebo chrbát

Chrbát a rebrá
Ide o najjemnejší druh jahňacieho mäsa. Vykostené mäso z bedier sa môže nazývať aj medailónik a malé okrúhle kúsky mäsa sa zvyknú volať aj pavé.

Rebrá alebo hrebienok
Táto časť sa môže pripravovať vcelku a nasekať na kusy až pri servírovaní. Ak ju už pripravujeme nasekanú na kusy, hovoríme o kotletách.

Karé s obličkou
Tieto kusy sa získavajú zo zadnej časti chrbta. Sekajú sa naprieč chrbticou a obsahujú mäso od kosti aj sviečkovicu. Je to najchutnejšia časť jahňacieho mäsa.

Jahňacia roštenka zbavená tuku
Tento dokonale vyčistený kus mäsa je to najelegantnejšie jahňacie. Najlepšie je piecť ho doružova, napríklad s bylinkovou krustou.

Hrudník a bok

Prsia a bok
Tuk obsiahnutý v prsiach a boku je tuhší ako bravčový tuk, preto sa tomu musia prispôsobiť dochutenie a spôsob prípravy.

Mletá jahňacina
Je populárna pre cenovo dostupné pokrmy ako sú napríklad pastiersky koláč, mäsové guľky a fašírky. Mleté mäso z boku je veľmi tučné, naopak, pliecko je chudšie a nohy najchudšie.

Hrudník a bok
Je to tučný kus mäsa, ktorý obsahuje hrubú vrstvu väziva, takže vyžaduje pomalé pečenie. Môže sa pripraviť na grile. Hrudník sa dá naplniť a zrolovať.

Nohy

Mäso z nôh je chudšie ako z roštenky a pliecka, ale je tam presne toľko tuku, aby ostalo šťavnaté, či už sa pečie doružova alebo dlhšie. Nakrájané nohy sú vynikajúce na kebab či tagine.

Celá noha s kosťou
Celá noha má dokonalú veľkosť na rodinnú hostinu.  Horná časť sa jednoduchšie krája bez bedrovej kosti. Zo spodnej časti sa môže odstrániť holeň.

Kotleta
Jahňacie kotlety z nohy sú obyčajne bez kosti. Sú z hornej časti nohy a sú veľmi jemné a chutné. Môžu sa vyprážať, grilovať alebo dusiť.

Holeň s kosťou
Často sa podáva v reštauráciách a potrebuje pomalé pečenie. V kombinácii s karamelizovanou koreňovou zeleninou a červeným vínom sa stáva úžasne bohatým pokrmom. Z jedného kusu je štedrá porcia.

Zrolované jahňacie stehno
Celé zrolované stehno niekedy obsahuje aj holeň, ale menšie kusy sú obyčajne vykostené

Vykostený steak zo stehna
Relatívne chudý kus jahňaciny dokonalý na grilovanie či vyprážanie.

Zdieľať článok: