Ako správne skladovať zemiaky - Ekofarma Važec - BIO výrobky spod Kriváňa

Ako správne skladovať zemiaky

bio zemiaky-ekofarma važec

Napriek tomu, že v dnešnej dobre si môžete zemiaky kúpiť po celý rok, dodnes je dobrým zvykom mať doma zásobu na celú zimu. Pri dodržiavaní zásad správneho uskladnenia, môžete mať doma kvalitné, chutné a zdravé zemiaky celé zimné obdobie.

Jedným zo základných faktorov pre úspech skladovania je výber vhodnej odrody. Skoré odrody sa skladujú horšie s vyššími stratami. Poloneskoré a neskoré odrody sú dobre skladovateľné, musia sa však zberať dostatočne vyzreté, šupka nesmie byť poškodená a mokrá.

Príprava na skladovanie

Hľuzy je potrebné za sucha očistiť a starostlivo pretriediť. Odstraňujeme napadnuté, plesnivé, poškodené, deformované a zelené kusy. Tie by mohli počas skladovania ohroziť celé množstvo uskladnených zemiakov.

Hojenie rán

Ak máte to šťastie, že si zemiaky vypestujete sami, venujte pozornosť aj hojeniu rán, ktoré sa na zemiakoch po zbere môžu vyskytnúť.
Po zbere sa začína obdobie spevňovania šupky a hojenia rán. Za suchého počasia necháme zemiaky 1-2 dni oschnúť a vydýchať pri teplote 10°C – 16°C. Poranené miesta zaschnú a vytvorí sa na nich ochranná vrstvička. Po predčasnom zbere sa zemiaky nechajú pred uložením 10-14 dní voľne na hromade. Podobne sa nechajú oschnúť aj zemiaky zbierané počas dažďa. Namrznuté zemiaky sa nemajú skladovať. Po hojivom období sa snažíme konzumné zemiaky schladiť na  14°C – 7°C,

Hľuzy počas obdobia hojenia, ktoré trvá 2 – 6 týždňov, postupne prechádzajú do pokojového štádia. Jeho dĺžka závisí od zdravotného stavu a od teploty hľúz a vonkajšieho vzduchu. Nasleduje obdobie vegetačného pokoja, ktoré trvá podľa odrody 5 – 33 týždňov.

bio zemiaky-ekofarma važec-uskladnenie

Uskladnenie

Zemiaky ukladáme do pivnice v prepravkách, drevených debniach alebo voľne na drevený rošt. Neodporúča sa skladovanie vo vreciach. Pivnica musí byť chladná ale nepremŕzajúca, primerane vlhká a čistá. Ideálne je, pred uložením zemiakov pivnicu vydezinfikovať a potom poriadne vyvetrať. Zemiaky je možné skladovať aj v hrobliach, ktoré však musia mať vrchné aj spodné vetracie kanály. Zemiaky nikdy nesmú premrznúť, inak nadobúdajú sladkú chuť. Ak sa nám nepodarí zabrániť sladnutiu, treba ich pred použitím uložiť v izbovej teplote, v ktorej sa o 1-2 týždne nahromadený cukor predýcha. Aj ostatné konzumné zemiaky sa odporúčajú pred použitím uchovávať pri teplote 18°C – 10°C. Menšie množstvá sadivových zemiakov sa dobre uskladňujú priamo v nízkych prepravkách, v ktorých potom hľuzy pred vysádzaním predkličujeme. Doba praktického skladovania je podľa odrody, podmienok a spôsobu uloženia do 6 mesiacov. Vyššie teploty podporujú vyrastanie hľúz ako aj rozvoj rôznych skládkových chorôb, napr. fytoftóry. Vysoká vlhkosť zas podporuje plesnivenie.

V ďalšom článku si napíšeme ako ovplyvňuje uskladnenie zemiakov ich obsah vitamínov a minerálov.

Zdieľať článok: