Chateaubriand - Ekofarma Važec - BIO výrobky spod Kriváňa

Chateaubriand

SUROVINY:

900 g hovädzie sviečkovice
120 ml plus 2 PL masla
1/2 šálky posekanej petržlenovej vňate
1 PL citrónovej šťavy
2 ČL morskej soli
1/2 ČL hrubo pomletého čierneho korenia

POSTUP

Od mäsiara žiadame chateaubriand najvyššej kvality. Je to vlastne koniec sviečkovice, ale mäsiar mám môže odkrojiť aj kus hrubého stredu sviečkovice. Mäso necháme dostatočne odležať pri izbovej teplote. Rúru predhrejeme na 100 °C.

Sviečkovicu očistíme od zbytočného tuku. Rozpustíme 2 PL masla a potrieme povrch mäsa. Ochutíme na hrubo zomletou soľou a čiernym korením.

Panvicu vhodnú do rúry rozohrejeme na silnom ohni. Keď je dostatočne horúca, zmiernime oheň a roztopíme zvyšné maslo, počkáme kým sa nestratí pena a maslo sa nesfarbí. Potom na miernom ohni opekáme mäso 2-3 minúty z každej strany do zlatohneda. Panvicu vložíme do rúry a mäso dopekáme približne 25 minút, kým vnútorná teplota mäsa nedosiahne 55 °C, ak chceme stupeň prepečenia „medium rare“. Mäso vyberieme z rúry a necháme 10 -15 minút odležať voľne zabalené v alobale.

Do výpeku pridáme petržlen, citrónovú šťavu a dochutíme soľou a korením. Necháme zovrieť, môžeme nechať rozpustiť kúsok masla, ktoré nám výpek trochu zahustí. Nalejeme do malej nádoby a schladíme.

Chateaubriand narežeme na plátky hrubé 2 cm a rozdelíme na ohriate taniere. Podávame ozdobené maslovou zmesou (nazývanou Maitre d’hotel maslo) a so zemiakmi alebo šalátom.

Dobrú chuť!

Zdieľať článok: