Viete prečo sú maľované vajíčka, bahniatka, pečený baranček či sladkosti v podobe zajačikov symbolmi Veľkej noci?
Maľované vajíčko je symbolom plodnosti a zároveň aj symbolom Veľkej noci. Pôvodne ide o pohanský symbol, ktorým sa vítala jar v spojení s rôznymi rituálmi. Vajíčka sa kedysi zdobili aj v Číne, Egypte či Rusku, no ich farbenie je najviac späté so slovanskými krajinami. V náboženskom zmysle kraslice symbolizujú znovuzrodenie ale aj spojenie Starého a Nového zákona. Kedysi sa vajíčka farbili na červeno, aby symbolizovali Ježišovu krv. Najstaršie maľované vajíčka na našom území pochádzajú zo 7. storočia. Našli sa v staroslovanských hroboch a boli ozdobené zvieracími a rastlinnými kresbami.
Baranček je symbolom nevinnosti rozšírený vo všetkých oblastiach, kde boli pastieri. Symbolika baránka sa nachádza aj v kresťanstve. V Biblii baranček symbolizuje chudobných a pokorných ľudí ale je aj symbolom obety – používal sa ako obetné zviera za hriechy. V kresťanstve je baránok jeden zo symbolov Ježiša Krista, lebo podľa kresťanskej viery to bol práve on, kto sa obetoval za spásu sveta.
Bahniatka symbolizujú život. Podľa kresťanskej tradície je však pôvodným symbolom palmová ratolesť, ktorou bol Ježiš vítaný pri zmŕtvychvstaní. Keďže u nás tento strom nerastie, bol nahradený bahniatkami.
Korbáč a voda. Aj tieto symboly Veľkej noci majú pôvod v pohanských zvykoch. Korbáč sa pletie z vŕbových prútov a zdobí sa stuhami. Šibanie prútmi má priniesť zdravie, plodnosť, šťastie a odohnať zlých duchov. Podľa kresťanskej tradície má pripomenúť bičovanie Ježiša Krista pred ukrižovaním. Polievanie studenou vodou má zaručiť zdravie a krásu po celý rok. V polovici dvadsiateho storočia bolo polievanie vodou nahradené kropením voňavkami.
Zajac je v mytológii aj náboženstvách obľúbeným symbolom, za ktorým sa ukrýva význam šťastia ale tiež plynúceho času a krátkosti života. Je označovaný aj ako symbol zmŕtvychvstania.