11 tipov na dokonalý hamburger - Ekofarma Važec - BIO výrobky spod Kriváňa

11 tipov na dokonalý hamburger

VÝBER MÄSA JE DÔLEŽITÝ
Výber mäsa je absolútny základ – nielen kvôli chuti, ale tiež konzistencii. Aby bol hamburger šťavnatý, treba si vybrať mäso s obsahom tuku najmenej 18%. Z chudého a mimoriadne chudého mäsa budú hamburgery tvrdé a suché.
Čím čerstvejšie je mäso zomleté, tým je hamburger jemnejší a chutnejší. Ideálne je zájsť k mäsiarovi a nechať si namlieť napríklad predné hovädzie. Alebo si môžete mäso zomlieť doma. Dajte rovnako pozor na teplotu mäsa, ideálne je začať tvarovať burger hneď po vybratí z chladničky, inak sa oteplí tuk a ten vám zostane na rukách pri práci so zmesou. A žiaden tuk sa rovná žiadna chuť.

MÄSO NEPREPRACUJTE
Pri príprave dokonalej hamburgerovej zmesy nezabudnite – čím viac budete s mäsom narábať, tým bude váš hamburger tvrdší. Vo veľkej miske mäso posolíme,  okoreníme a jemne premiešame rozprestretými prstami.

MOKRÉ RUKY
Hamburgerové placky tvarujte pomocou mokrých rúk. Trochu vlhkosti zabráni tomu, aby sa vaše ruky polepili, umožňuje tiež rýchlejšie spojenie mäsa a zabraňuje nadmernej manipulácii.

DIERA DO MÄSA
Pripravte si hamburgerové karbonátky s priehlbinou v strede. Môže to znieť ako drobnosť, ale tvaru i chuti mäska pomôže pritlačiť prstom do stredu vytvarovaného burgru a spraviť nie veľmi hlbokú dieru. Keďže mäso na grile pracuje, začne sa zmenšovať. Táto diera nielenže pomôže udržať chute v strede mäsovej placky, ale tiež udržať okrúhly tvar.

MÄSO V CHLADE
Udržujte hamburgery chladné až kým ich dáte na gril. Na rozdiel od iných druhov mäsa, ktoré sa lepšie pripraví, ak ho minimálne hodinu pred grilovaním vyberiete z chladničky, aby sa ohrialo na izbovú teplotu, chceme aby boli hamburgerové karbonátky studené.  Tak si udržia svoj tvar a ostanú čo najviac šťavnaté.

GRIL MUSÍ BYŤ ČISTÝ
Kúsky pripálenín podporujú lepenie, rovnako ako nenaolejovaný povrch a príliš nízka teplota. Chceme, aby sa hamburgery okamžite zatiahli, rýchlo spevnili a uvoľnili sa z grilu.

GRIL MUSÍ BYŤ HORÚCI
Udržujte gril na stabilnej vysokej teplote. Ak používate drevené uhlie, musí byť uhlie pokryté popolom aby produkovalo rovnomerné teplo.

OTOČIŤ LEN RAZ
Hovorí sa, že správny burger na grile treba otočiť len jeden raz v polovici grilovania. Tým ho nezničíte, šťavy v rámci placky budú správne pracovať, mäso na okraji bude akurát prepečené, vnútri troška surové – všetko bude tip top.

NESTLÁČAJTE HAMBURGERY
Toto je príliš častá chyba pri grilovaní hamburgerov. Keď lopatkou pritlačíte hamburger, vyleje sa z neho šťava a s ňou aj všetka chuť. Doprajte svojim hamburgerom prirodzenú šťavnatosť a nechajte ich len tak v pokoji na grile!

MÄSO NECHAJTE ODPOČÍVAŤ
Po ugrilovaní, nechajte mäso 5 minút odpočívať. Môžete ho prikryť alobalom. Počas grilovania sa v mäse nahromadila šťava, ktorá sa takto rovnomerne rozleží.

DOBRÉ PEČIVO = DOBRÝ BURGER
Výber dobrého pečiva je u nás stále pomerne veľkým problémom. Rozhodne nevkladajte vaše fantastické mäso do kajzerky alebo do gigantického bosniaka. Kajzerka je skrátka príliš malá a obyčajná, bosniak zase pohltí všetky chute, napije sa štavy a kompletne sa rozpadne. Ideálne pečivo je brioška – čiže pomerne tvrdé, maslové, hnedasté a lesklé na povrchu. Pamätáte si sladké makové rožky z detstva? Tak nejak by mal vyzerať povrch ideálnej žemle. Pokiaľ nie ste s pečivom spokojní, nič nepokazíte tým, ak vnútorné strany natriete troškou masla a pár sekúnd pogrilujete. Bude to chutiť super a žemľa bude chrumkavá.

Zdieľať článok: