Iný kraj, iný mrav - Ekofarma Važec - BIO výrobky spod Kriváňa

Iný kraj, iný mrav

Veľká noc_Ekofarma Važec

Veľkonočné vajíčko je univerzálny symbol ale zvyky a tradície sa v iných častiach sveta rôznia. Vajíčka sa nielenže ozdobujú a jedia, ale sa s nimi napríklad aj bojuje. 

Veľkonočný strom v Nemecku
V Nemecku prichádza do záhrad veľkonočný zajac, ktorý tam ukrýva čokoládové vajíčka a deti ich potom hľadajú. Podobné tradície môžeme nájsť aj v iných nemecky hovoriacich krajinách. Ďalšou z veľkonočných tradícií v Nemecku je ozdobovanie stromov maľovanými vajíčkami. Táto tradícia pripomína ozdobovanie vianočných stromčekov, z ktorej aj pravdepodobne pochádza.

Vajíčkový súboj v Rakúsku
Rakúšania maľujú veľkonočné vajíčka, ktoré si dajú v kostole posvätiť v košíku spolu so šunkou a pečivom. Obyvatelia Južného Tyrolska organizujú veľkonočný súboj, ktorý spočíva v tom, že dvaja súťažiaci hádžu po sebe natvrdo uvarené veľkonočné vajcia. Ten, ktorého vajíčko zostane celé, zvíťazí.

Veľkonočná kukučka vo Švajčiarsku
Švajčiarske deti hľadajú na Veľkonočný pondelok slamenné hniezdo plné vajíčok a sladkostí v priestoroch domu alebo záhrady. Zaujímavé je, že v niektorých kantónoch Švajčiarska neprináša vajíčka veľkonočný zajac, ale kukučka.

Biele holubice v Taliansku
Pre Talianov je neodmysliteľnou súčasťou požehnanie Svätého Otca. Ten svojim slávnostným Urbi et Orbi žehná mestu a celému svetu. Vo Florencii je tradíciou vypúšťanie bielych holubíc.

V Grécku letí džbán
Na ostrove Korfu majú originálnu tradíciu vyhadzovania džbánov z okien a balkónov. Vďaka hluku, ktorý tam vzniká, vyjadrujú radosť zo zmŕtvychvstania. Nádoby sú dokonca naplnené vodou, aby sa hluk znásobil.

Sviatky čokolády vo Francúzsku
Pre Francúzov je Veľká noc sviatkom čokolády prevtelenej do zajačikov, vajíčok, kuriatok a zvončekov. Deti si počas Veľkej noci nachádzajú darčeky na zazvonenie, podobne ako v niektorých krajinách počas Vianoc. Na vidieku to žije súťažením v chytaní vajec.

Veľkonočná buchta v Austrálii
Počas Veľkej noci sú v Austrálii tradičným pečivom sladké buchty, Sú korenené, vyrobené zo sladkého cesta a sušeného ovocia. V hornej časti pečiva je umiestnený kríž, symbol Krista. Viažu sa na deň Veľkého piatku, ale v obchodoch ich nájdete už skôr.

Zdieľať článok: