Topinambur - zdravá rastlina 21. storočia - Ekofarma Važec - BIO výrobky spod Kriváňa

Topinambur – zdravá rastlina 21. storočia

Topinambur, jeruzalemský artičok, sladký zemiak, židovský zemiak či slnečnica hľúznatá. Toto je niekoľko názvov tej istej rastliny, ktorej koreňová časť pripomína zázvor. Mohutná nadzemná časť dorastá do výšky niekoľkých metrov, pričom koncom leta kvitne krásnym žltým kvetom. Pochádza zo Severnej Ameriky, no pre jeho zaujímavú a netradičnú chuť sa rýchlo dostal do Európy, najmä do Francúzska a na Britské ostrovy, kde ho dodnes považujú za zaujímavú delikatesu. Slováci ho poznali aj v minulosti, ale postupom času sa vytrácal z ich jedálničkov.

Je to absolútne čistá BIO rastlina – nenaťahuje z pôdy žiadne škodliviny

Je prírodným prebiotikom – vytvára priaznivé črevné prostredie, napomáha tráveniu

Má detoxikačné účinky – vylučuje z tela množstvo toxických a odpadových látok

Obsahuje vzácny inulín, ktorý upravuje hladinu cukru v krvi – napomáha liečbe cukrovky

Je vhodný pre celiatikov – neobsahuje žiaden lepok

Je prírodným antioxidantom – chráni telo pred voľnými radikálmi

Dodáva telu energiu, podporuje imunitu a vitalitu organizmu

Je efektívna na udržanie štíhlej línie, pri redukčnej diéte – má veľmi nízky glykemický index

Pôsobí antistresovo a zvyšuje schopnosť koncentrácie

Okrem inulínu obsahuje topinambur aj ďalšie biologicky aktívne látky, minerálne látky – železo, kremík, zinok, horčík, draslík, fosfor a vápnik, vitamíny skupiny B a C, pektínové látky, vlákninu, organické kyseliny a aminokyseliny. Význam topinambura spočíva v prevencii a podpornej liečbe cukrovky, obezity, metabolizmu, vysokého cholesterolu, aj pridetoxikácii organizmu. Topinambur reguluje krvný tlak a tráviaci systém, chráni pečeň a obličky. Pomáha tiež zvyšovať odolnosť organizmu pri infekciách. Odporúča sa tiež pre rekonvalescentov, v prevencii proti artritíde, reume, osteoporóze a proti iným mnohým chorobám.

Hoci sa v minulosti na topinambur u nás na chvíľu zabudlo, dnes sa už táto zelenina opäť dostáva na výslnie a stáva sa čoraz viac populárnym pre svoje unikátne vlastnosti. Nie je to však len hľúza s ktorou sa u nás môžete stretnúť. Dnes, sa už z topinambura na Slovensku vyrába celý rad produktov určených pre všetkých, ktorí vyznávajú zdravý životný štýl –bio sirupy, bio čaje, bio džemy, cukríky, topinamburové nápoje a výživové doplnky.

Viac o topinambure a výrobkoch z neho sa dozviete na stránkach nášho obchodného partnera: www.sunroot.eu

Zdieľať článok: